#AMVCA8: Mr Macaroni, Sabinus Make 2022 AMVCA Nomination, See Full List

0
AMVCA
#AMVCA8: Mr Macaroni, Sabinus, Make 2022 AMVCA Nomination, See Full List

Nominees for the 2022 Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA) have been announced, Brand Spur Nigeria reports.

The nominees were announced by the duo of popular Nollywood actors, Adesua Etomi-Wellington and Daniel Etim-Effiong via a broadcast on all Africa Magic channels on DStv and GOtv on Saturday, March 19, 2022.

The eight-day event will commence with an Opening Night on Saturday, May 7 and will be followed by the first-ever AMVCA runway show in partnership with Bella Naija Style on Sunday, May 8.

Below are the 2022 AMVCA categories and nominees:

AMVCA 2022 Short film category

Fractured – Abimbola Craig
Ounje Ale – Ozor Uche
Koro – Nicholas Nartey
Kiitan – Korede Olayinka
Dices – Sandra Tetteh
I am the prostitute – Taiwo Ogunnimo
Something about zee – Mary uyoh

‘Best Supporting Actress’ (Movie/TV Series)

Bisola Aiyeola – Sugar Rush
Mercy Johnson – The New Normal
Clarion Chukwurah – Amina
Mumbi Maina – La Femme Anjola
Enado Odigie – The New Normal
Omowunmi Dada – Country Hard
Chioma Chukwuka Akpotha – Omo Ghetto

‘Best Supporting Actor’ (Movie/TV Series)

Bucci Franklin — RATTLESNAKE
Eric Roberts — A SOLDIER’S STORY
Magaji Mijinyawa —AMINA
Odunlade Adekola — JANKARIWO
Tope Tedela — COUNTRY HARD
Yemi Blaq — THE NEW NORMAL

Best Actress In A Comedy

Bimbo Ademoye — BREADED LIFE
Bisola Aiyeola — DWINDLE
Funke Akindele — OMO GHETTO (THE SAGA)
Nancy Isime — KAMBILI – THE WHOLE 30 YARDS
Nse Nkpe Etim — QUAMS MONEY
Sarah Hassan — JUST IN TIME

Best Actor In A Comedy

Broda Shaggi/Samuel Perry — DWINDLE
Deyemi Okanlawon —OMO GHETTO (THE SAGA)
Femi Adebayo — PROGRESSIVE TAILORS CLUB
Gideon Okeke — LOVING RONA
Shawn Faqua — SOOLE
Timini Egbuson —PONZI
Williams Uchemba —DEAR AFFY

Best Actress In A Drama

Asabe Madaki — VOICELESS
Bisola Aiyeola — THIS LADY CALLED LIFE
Genoveva Umeh — A TUNE AWAY
Kehinde Bankole — DEAR AFFY
Meg Otanwa — FOR MARIA EBUN PATAKI
Nancy Isime — SUPERSTAR
Osas Ighodaro — RATTLESNAKE – THE AHANNA STORY

Best Actor in Drama

Eyinna Nwigwe — DEAR AFFY
Femi Jacobs — INTRODUCING THE KUJUS
Gabriel Afolayan — FOR MARIA EBUN PATAKI
Stan Nze — RATTLESNAKE
Timini Egbuson — INTRODUCING THE KUJUS
Uzee Usman — VOICELESS

Best Writer Nominees

Tunde Babalola (La Femme Anjola)
Toluwani Obayan, Kayode Kasum (This Lady Called Life)
Tunray Femi, Damilola E. Orimogunje (For Maria Ebun Pataki)
Chigozirim Nwanegbo (One Lagos Night) Manie Oiseomaye, Donald Tombia, Biodun Stephen (Introducing the Kujus)
Frank Chinedu Uba (Amina)
Abosi Ogba, Sally Kenneth Dadzie, Lydia Idakula Sobogun, Olawale Adetula, Belinda Yanga Agedah (Little Black Book)

Best Documentary

Taiwo Adeyemi (Road2Blow)
Femi Odugbemi (Unmasked: Leadership, Trust and the COVID19 Pandemic in Nigeria)
Eugene Mbugua ;This Love)
Allen Onyige (Sunset in Makoko)
Saitabao Kaiyare, Mumo Liku Elena Schilling, Daniela Fritz, Ann Katrina Boberg (If Objects Could Speak)
Lawrence Adejumo (Streets of Lagos: Dear Little People)

Best Cinematographer

Muhammed Attah Ahmed (Rattlesnake: The Ahanna Story)
James Amuta (Collision Course)
Peter Kreil, Wale Adebayo, Samuel Jonathan, Moruf Fadaro (Amina)
Samuel Jonathan, Moruf Fadaro (The Mystic River)
John Njaga Demps (Nneka The Pretty Serpent)
Victoria Mbogo (Just in Time)

Best Online Content Creator

Mr Macaroni
Tee Kuro
Bukunmi Adeaga-Ilori
Oga Sabinus
Jacqueline Suowari
Eden Victor
Elozonam

Best Lighting Design

Stanley Idegbu Okechukwu (Amina)
Yemi Awoponle (The Mystic River)
Mathew Yusuf (Rattlesnake: The Ahanna Story)
Jaco Strauss (The White Line)
Godwin Lawani (Light In The Dark)
Mathew Yusuf (Nneka The Pretty Serpent)
Fei Mustafa (Dear Affy)

Best Makeup

Gift Ameh (Voiceless)
Dagogo Diminas, Gabriel Okorie Gabazzini (Amina)
Balogun Abiodun (Omo Ghetto: The Saga)
Ugochinyere Ihendi (Nneka The Pretty Serpent)
Carina Ojoko (Rattlesnake: The Ahanna Story)
Adewunmi Fatai, Ayobami Abolarin – Peregun
Abiola Popoola (La Femme Anjola)

Best Costume Designer

Titi Aina Raji (Voiceless)
Millicent T. Jack (Amina)
Isoken Ogiemwonyi (The Smart Money Woman)
Funke Akindele Bello (Omo Ghetto: The Saga)
Obijie Oru (The Mystic River)
Yolanda Okereke (La Femme Anjola)
Yoanna “Pepper” Chikezie (Nneka The Pretty Serpent)

Best Indigenous Language – Swahili

Dennis Humphrey And Bernard Kahindi — JARAMANDIA
Freddy Feruzi — OBAMBO
Omar Hamza Hassan — RISHAI

Best Indigenous Language – Yoruba

Bukunmi Oluwasina — JANKARIWO
David Akande, Demola Yusuf And Edgard Leroy — ALAISE
Olamide Akinmolayan — BALOKUN
Olapeju Wahab — IJOLEWA
Samuel Oniyitan — ABEKE
Wunmi Ajiboye — ARODAN

Read Also:  Bearish Sentiment In Equities Market, NSE ASI Sheds 10bps

Best Indigenous Language – Hausa

Abdulkadir Nuhu Aminu — TSANGAYAR ASALI
Abubakar Bashir Maishadda — SARKI GOMA ZAMANI GOMA
Abubakar Bashir Maishadda — BANA BAKWAI
Diane Russet And Ayo Newo — BAYI
Rogers Ofime — VOICELESS

Best Indigenous Language – Igbo

Oma Nnadi —UDENE
Uche Nnanna Maduka — NNE-KA
Victor Iyke — UHURUCHI (SUNSET)
Victor Onwudiwe And Ugomma Onwe — ECHEZONA

Best Movie (Southern Africa)

Hairareb – Dantagos Jimmy-Melani
Black Dollar – David Kazadi
Paul S. Wilo – Maria Kristu
Veza The Unfolding – Dumie Manyathela

Best Movie (East Africa)

The Girl In The Yellow Jumper – Morocco Omari
A Grand Little Lie – Denise Kibisu Ngubuini
My Husband’s Wife – Ndagire Mariam
Just In Time – Sarah Hassan, Dolapo Adeleke
Ugonwa Wa Kifo – Raphael Emmanuel
Beautiful Ashes – Ayeny T. Steve

Best Movie W/Africa

Tainted Canvas – Orwi Manny Ameh
Collision Course – Bolanle Austen-Peters, Joseph Umoibom
Amina – Okey Ogunjiofor
Rattlesnake – Chris Odeh
Omo Ghetto – Funke Akindele Bello, JJC Skillz
Breaded Life – Biodun Stephen, Tara Ajibulu
Nneka TPS -Chris Odeh

Best Art Director

Ediri Okwa – The Smart Money Woman
Pat Nebo – Rattlesnake
Mayowa Labiran – The Mystic River
Tunji Afolayan – Amina
Chima Adighije – One Lagos Night
Chris Udomi – Day of Destiny

Best Picture Editor

Rogers Ofime – Voiceless
Dolapo Adeleke – Just In Time
JJC Skillz, Adeyemi Shomade, Valentine Chukwuma – Omo Ghetto: The Saga
Tester Bassey, Abiodun Okunola, Moses Inwang – Lockdown
Moses Inwang – Bad Comments
Tunde Apalowo – For Maria Ebun Pataki
Tega Salubi – Collision Course

Best Costume Designer

Funke Akindele Bello — OMO GHETTO (THE SAGA)
Isoken Ogiemwonyi — THE SMART MONEY WOMAN
Millicent T. Jack — AMINA
Obijie Oru — THE MYSTIC RIVER
Titi Aina Raji — VOICELESS
Yoanna ‘Pepper’ Chikezie —NNEKA THE PRETTY SERPENT
Yolanda Okereke — LA FEMME ANJOLA

Best TV Series (Drama or Comedy)

The Mystic River – Rogers Ofime
The Smart Money Woman – Arese Ugwu, Isoken Ogiemwonyi, Lala Akindoju, Akintunde Marine Marinho
Rumour Has It (S3) – Vincent Nwachukwu Little Black Book – Olawale Adetula
My Name Is A-Zed – Olawale Adetula
Butuku – Nwaka Nakweti
Jenifa’s Diary – Funke Akindele Bello

Best Africa Magic Original Comedy Series

The Johnsons – Roger Ofime
My Flatmates – Bright Okpocha, Solomon Adekunle
My Siblings and I – Funke Akindele Bello, JKC Skillz

Best Africa Magic Original Drama Series

Movement: Japa – Femi Odugbemi
Riona – James Omokwe
Unmarried – Uche Ikejimba
Dilemma – Uche Ikejimba
Venge – Tosin Igho, Rogba Arimoro
Eve – Winifred Nwokedi
Enakhe – Victor Sanchez Aghahowa
Rishante – Dimbo Atiya

Best Sound Editor

Jim Lively, James Nelson – Amina
Bayo Adepetun, Biola “Lala” Olayinka – Prophetess
Puffy Tee – Omo Ghetto: The Saga
Tom Koroluk – For Maria Ebun Pataki
Habib Adebayo Olaore – Nneka The Pretty Serpent
Hassan Mageye – Tinka’s Story

Best Soundtrack

Larry Gaaga – Rattlesnake
Collision Course
Boumeester Lindsay Kagwe Mungai – Just In Time
Dabs Agwom – Amina
Pascal Aka Raquel – Gold Coast Lounge
Awele Mekwunye Bizzouch – Light In The Dark
Michael Pulse, Ponti Dikuua – The White Line

Best Multichoice Talent Factory

Bride Untangled by Abisola Aboaba
Engaito by Daisy Masembe
Nyau by Masuzyo Mwale, Cosmas Ngandwe, Abel Ngoma and Edward Sakala
Rebirth by Brian Ontiri
Oko K3 Akueteh by Christine Boateng and Eric Okyerefo

Best Director (Movie)

Mildred Okwo – La Femme Anjola
Izu Ojukwu – Amina
Ramsey Nouah – Rattlesnake
Bolanle Austen-Peters – Collision Course
Robert O. Peters – Voiceless
Ekene Som Mekwunye – Light in the Dark
Tiencepay Lawal, Hamisha Daryani Ahuja – Namaste Wahala

Best Overall Movie

Amina – Izu Ojukwu, Okey Ogunjiofor
Voiceless – Robert O. Peters, Rogers Ofime
Rattlesnake – Ramsey Nouah, Chris Odeh
Collision Course – Bolanle Austen-Peters
Omo Ghetto – Funke Akindele Bello, JJC Skillz Nneka The Pretty Serpent – Tosin Igho, Chris Odeh
La Femme Anjola – Mildred Okwo, Rita Dominic
Just In Time – Dolapo Adelek, Sarah Hassan